redman dörtaral

Geçmişten Günümüze

İnsanoğlu ortaçağdan uyanışının ardından, dokuduğu ham kumaşı daha iyi nasıl işleyebileceğini ve daha nasıl çekici hale getirebileceğini düşünmeye başladı. Bu arayışta hayvanların tüyleri iyi bir esin kaynağı oluşturuyordu. Derisinin üzerinde, kabarık, uzun, sık ve aynı yöne bakan tüyleri hayvanı soğuktan ve sert hava koşullarından koruyordu. Oysa dokuduğu kumaş bu özelliklerden çok uzaktı. Kumaşını güzelleştirmeye ilk olarak, kumaşa daha fazla ve daha yumuşak bükümlü iplik kullanarak başladı. Daha sonra, bu ham kumaşı nasıl hayvanın tüylerine benzetebilirim diye düşündü…

Doğa insanoğluna her zaman iyi bir referans olmuştur...

“Deve Dikeni” kaba ve dikenli başçıkları ile bu iş için idealdi. Deve dikeninin bir cinsi olan tarakotlarını, saplı bir bağlama düzenin içine yan yana dizerek yerleştirdi ve “tarama” işlemi başladı... Gerdirdiği kumaşı ilk önce hep aynı yöne taradı. Kumaşın yüzeyinde istediği kabarma efektini yakaladıktan sonra bu seferde elindeki “tarakotu fırçası” ile kabaran elyafı aksi yöne tarayarak işleme devam etti. “Tarama” ve “Koparma” işlemi artık başlamıştı!

Kumaşı taramaya, kabartmaya başladı. Sürekli taradı… Taramaya devam ettikçe kumaşın dibinden elyafın lif lif havlandığını, kabardığını gördü. Sonunda çözülen ve kabaran elyaflarla, ham haline nazaran, muntazam yoğunlukta, yumuşak ve çok daha güzel görünen bir kumaş elde etmeyi başarmıştı.

Deve dikeninin kullanımı ile yapılan bu ilkel işlem, günümüzün hassas ve ince bir işlem olan “kumaş şardonlama”nın başlangıç noktası olmuştur. İnsanoğlu yüzyıllardır daha kaliteli bir kumaş elde etmek için çalışmalarına devam etmektedir…

Bu çalışmaların öncü firmalarından biri olan Redman, 1931’den beri kaliteden ve müşteri memnuniyetinden ödün vermeden tüm dünyada tercih edilen bir marka olmuştur.

Mermerciler Organize Sanayi Sitesi 3.Cadde 23/1 Beylikdüzü / İstanbul - Türkiye